Kamera Sistemleri Odak derinliği

Odak derinliği bir olan mercek optik görüntü düzlemine (yerleştirme toleransını ölçen kavramı filmi lens ile ilgili olarak bir kamera düzlem). Bir kamerada, odak derinliği kamera içindeki filmin deplasman tolerans gösterir ve bu nedenle bazen olarak adlandırılır “objektif-film hoşgörü.”

Ifade ederken odak derinliği tarihsel kullanıldı ve bazen hala kullanılmaktadır, demek alan derinliği daha sık görüntü tarafı derinliği için ayrılmıştır modern zamanlarda (DOF). Alan derinliği nesnesi noktaları sabit bir pozisyonda kabul edilebilir netlik ile görüntülenmiş olan nesne uzayda mesafeler aralığıdır görüntü düzlemine (film veya elektronik sensör düzlemine). odak derinliği iki biraz farklı anlamlara sahip olabilir. İlk tek bir nesne uçağı kabul edilebilir keskin kalırken görüntü düzlemi yerinden edilebileceği üzerinde mesafedir odak ; [ 1 ] [ 2 ] . İkinci alan derinliği görüntü tarafı eşlenik olan [ 2 ] İlk anlamı ile , odak derinliği görüntü düzlemine simetrik değildir; çoğu durumda mesafeler yaklaşık olarak eşit olmasına rağmen ikinci olan, odak derinliği, görüntü düzleminin uzak tarafında büyüktür. Genellikle alan derinliği, sayaç ve ayak gibi makroskopik biriminde ölçülebilmektedir durumlarda, odak derinliği tipik olarak bir inçin bir milimetrenin kesirleri ya binde mikroskobik birimleri cinsinden ölçülür. alan derinliği belirleyen aynı faktörler de odak derinliğini belirleyen, ancak alan derinliği var daha bu faktörler farklı etkileri olabilir. Alan ve küçük odak artış derinliği ikisi derinlik delikler . (Makro aralık ötesinde) uzaktaki nesneleri için, odak derinliği sabit için, odak uzunluğu ve söz konusu mesafe nispeten duyarsızdır f sayısı . Makro bölgede, uzun odak uzunluğu veya daha yakın konu mesafesi ile odak artar derinliği, alan derinliği azalır.

Küçük formatlı kameralarda, küçük karışıklık daire sınırı odak oransal olarak daha küçük bir derinlik verir. In sinema kameraları , farklı lens montaj ve kamera kapı kombinasyonları kesin olan flanş odak derinliği olan lensler kalibre ölçümleri. seçim yerleştirmek için jeller veya diğer filtreler mercek küçük formatları ile ilgili çok daha kritik bir karar olur arkasında. Merceğin arkasındaki öğelerin yerleştirilmesi kayması, optik yolun değiştirir odak düzlemi . Bu nedenle, sık sık bu ekleme odak daha büyük bir derinlik verilmiş herhangi bir kayma ihmal yapmak için yeterli telafi etmek için merceği aşağı durdurma uyum içinde yapılmalıdır. Genellikle de tavsiye edilir 35 mm sinema filmi film yapımı lens 25 mm daha geniş olması durumunda lensin arkasında filtreleri kullanmak için değil.

Kamera sistemleri bunu hesaplamak çok daha kolay basit bir formül, genellikle, bir kılavuz olarak kullanılır ve birçok durumda, kesin bir formül farkı önemsizdir. Ayrıca, basit formül, her zaman muhafazakar tarafta err (yani, odak derinliği her zaman hesaplanmış daha büyük olacaktır). ; Tarihsel kongre sonrasında, karışıklık daire bazen (odak uzunluğu aynı birimlerde sonucu) 1000 bölünmesiyle lens odak uzunluğu olarak alınır [ 3 ] [ 4 ] Bu formül (normal lens durumunda en mantıklı odak uzaklığı biçimi boyutta bir temsilidir geniş açı veya telefoto), aksine. Bu uygulama artık önerilmemektedir; o (örneğin, diyagonal 1000 veya 1500 bölü) formatında boyutuna karışıklık daire tabanına daha yaygındır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s