Geotagged fotoğraf

fotograf

Bir coğrafi etiketli fotoğraf is a fotoğraf ile bir coğrafi konuma ile ilişkili geotagging . Genellikle bu en azından bir atama yapılır enlem ve boylamı görüntü ve isteğe bağlı olarak yükseklik, pusula yatak ve diğer alanlar da dahil edilebilir. Teorik olarak, bir resmin her parçası bir coğrafi konuma bağlı olabilir, ancak en tipik uygulamada, fotoğrafçı sadece pozisyon, tüm dijital görüntü ile ilişkilidir. Bu arama ve alma için etkileri vardır. Örneğin, bir dağ zirvesi fotoğrafları birbirinden farklı pozisyonlar mil alınabilir. Bir görüntü veritabanındaki belirli bir zirvenin tüm görüntüleri bulmak için makul bir mesafe içinde alınan tüm fotoğrafları dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda fotoğrafçı can noktası pozisyonu dahil yatak , kamera işaret ediyordu yönü yanı sıra yükseklik ve DOP .

Fotoğraf geotagging, otomatik veya manuel bir kaç yöntem vardır. Otomatik yöntemler bir görüntü geotagging iyi bir sinyal fotoğraf çekmeyi anda satın alınmıştır koşuluyla en kolay ve en kesin yöntem sağlar. Otomatik bir dahili GPS kullanarak [ edit ] Birçok üretici, bir dahili GPS alıcısı, ancak bu özelliği ile pek çok kameralar ile kameralar sunuyoruz kameralı cep telefonları fotoğraf makinesi üreticileri pazarda ilk deneyim sonra bir GPS kameraları tedavi geldi niş pazar . [ 1 ] Örneğin 2008 Nikon P6000 erken coğrafi etiketleme makinesi, bu özelliği yoksun P7000 tarafından 2010 yılında değiştirildi. [ 2 ] Bazı modeller de resim çekildiği kamera bakan yönünü belirtmek için bir pusula bulunmaktadır.

D1X ve D1H Nikon 2002 yılında tanıtılan bir GPS arayüzü dahil. [ 3 ] 2006 yılında Nikon ilk özel GPS alıcı tarafından üretildi Dawntech . [ 4 ] 2009 yılından bu yana Nikon, kendi Geotagger GP-1 sattı. Canon GPS arayüzü gibi kablosuz dosya verici ünitesi (WFT) USB soketi kullanır. Bazı dijital kameralar ve kameralı cep telefonları harici destekleyen bir GPS alıcısı kablo ile bağlı, ya da hafıza kartı yuvasına veya flash ayakkabının içine yerleştirilir. Samsung SH100 kullanarak bağlanabilirsiniz Wi-Fi GPS özellikli pozisyon verileri almak için smartphone . [ 5 ] Genellikle ilgili GPS verileri otomatik olarak fotoğrafın depolanan Exif fotoğraf çekildiğinde bilgi. Bir bağlı GPS genellikle güç gerektiren, sürekli açık kalır, ve kamera açıkken sonra hemen kullanılabilir konum bilgilerini sahip olacaktır. Birçok GPS hazır kameralar gibi üreticiler tarafından üretilen, şu anda mevcuttur Nikon , Fujifilm , Sony ve Panasonic . Gerçek zamanlı aktarım ve yayın sonuçları ile birlikte otomatik konum etiketleme gerçek zamanlı geotagging .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s