Zenith kamera

kamerra-zenith

Bir başucu kamera öncelikle Dünya’nın yerel araştırmalar için günümüzde kullanılan bir Astrojeodezik teleskop yerçekimi alanına . Zenith kameralar doğrudan gözlem için taşınabilir alan enstrümanlar olarak tasarlanmış çekül (astronomik koordinatları) ve dikey deplasmanlar .

Bir başucu kamera dijital görüntü sensörü (bir optik lens (yaklaşık 10-20 cm diyafram) birleştirir CCD doruk yakın görüntü yıldızlı üzere). Elektronik düzeyleri (eğim sensörleri) doruk noktasına doğru merceği için bir araç olarak hizmet vermektedir. Zenith kameralar genellikle yıldız görüntüleri, iki kamera yönde (iki yüz ölçümü) alınacak izin vermek için döner platform üzerine monte edilir. Zenith kameralar genellikle sigara izleme ve non-tarama aracı olarak tasarlanmış olduğundan, pozlama süreleri oldukça dairesel yıldız görüntüler elde az 0,1 saniye mertebesinde, kısa tutulur. Pozlama dönemini çoğunlukla zamanlaması-yeteneği vasıtasıyla kaydedilir GPS -receivers (zaman-tagging).

CCD sensör bağlı – yıldızlı 100’ler lens kombinasyonu kullanılabilir, birkaç 10s tek bir dijital başucu görüntü yakalanır. görüntülü yıldızlı pozisyonları gibi yıldız görüntüleri sığdırmak için görüntü anı analizi veya nokta yayılmış fonksiyonları gibi dijital görüntü işleme algoritmalarının vasıtasıyla ölçülür. Gibi yıldız katalogları, Tycho-2 veya UCAC -3 yıldız görüntüleri azaltmak için göksel referans olarak kullanılmaktadır. zenith noktası görüntülü yıldızlı alanına interpolasyon ve çekül yönünü elde etmek için maruz kalma süresi ve teleskop ekseni (küçük) eğilme için düzeltilir.

Eğer jeodezik koordinatlar Zenith kameranın bilinen ya da a, örneğin, ölçülen GPS -alıcı dikey sapmalar zenit kamera ölçüm sonucu elde edilmiştir. Zenith kameralar ark yaklaşık 0.1 saniye kesin astronomik koordinatları ve dikey sapmaları teslim. CCD görüntü sensörleri ile Zenith kameralar gecelik yaklaşık 10 tarla istasyonlarında dikey sapmaları toplamak için verimlidir. Zenith kameralar doğru yerel Dünya’nın yerçekimi alanının anketler (kullanılmaktadır Jeoid , quasigeoid).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s